Yaşlanmanın İlerlemesi Yavaşlatmak İçin Neler Yapılmalıdır?

Kategori: Sağlık - Yorum Yazın
Yaşlanmanın İlerlemesi Yavaşlatmak İçin Neler Yapılmalıdır?

Hücrelerimiz her zaman iyileşmeye ve yenilenmeye hazır, yaş ne olursa olsun. Araştırmalar, doğru şekilde egzersiz yapmanın yaşlı hücrelere de önemli derecede fayda sağladığını gösteriyor. Hatta yaşlı hücrelerin genç hücrelere kıyasla egzersize daha hızlı yanıt verdiği belirtiliyor.

Yani hiçbir şey için geç değil. 90 yaşındaki kadının sırtındaki kamburu yoga ile düzelterek artık tüm işlerini kendi başına yaptığını anlatan bu haberde olduğu gibi.

Yaşlılıkta egzersiz yapmak sağlıklı bir yaşlılık süreci için son derece önemli.  Yaşlanan hücrelerin egzersizle yenilenebileceğini belirten Yrd. Doç. Dr. Gamze Şenbursa, yaşlılıkta egzersizin faydaları hakkında, “Bazı egzersiz programlarının yaşlanma sürecinde hücre yenilenmesini kısmen hızlandırdığı görülmüştür. Geçen yılların hücrede meydana getirdiği hasarların bazılarını geri döndürdüğünü göstermektedir. Biz fizyoterapistlerin her zaman dediği gibi aktivite insan bedeni için oldukça iyidir. Aynı zamanda egzersizin hücresel seviyede de oldukça faydalı olduğu görülmüştür. Bu konuda yapılan bir çalışmada kişilere farklı tarzlarda sporlar yaptırıldı. Ağırlıkla, bisikletle yapılan egzersiz çalışmaları sonrasında yapılan incelemede kişilerin kas kuvvetleri ve kan şekeri değerlerinde anlamlı bir düzelme görülmüştür” diyor.

Yaşlanmanın ilerlemesine müdahale edebiliriz

Bu araştırmada kaslara yapılan biyopsi sonuçlarının oldukça şaşırtıcı sonuçlar sunduğunu belirten Dr. Şenbursa, hücrelerin gen aktivasyonunun belirgin bir şekilde değiştiğinin görüldüğünü ifade ediyor, “Etkilenen genler mitokondrilerdeki enerji üretme kapasitesini artıyor. Aralıklı olarak egzersizlere devam eden kişilerde ise mitokondrilerin sayısı artmıştır. Aynı zamanda mitokondriler daha sağlıklı hale gelmiştir.”

Hücrelerin sağlığını koruyarak yaşlanmanın olumsuz etkilerle ilerlemesine müdahale edebilir, yaşlılık sürecini daha sağlıklı bireyler olarak yaşayabiliriz. Egzersiz ve doğru beslenme hücreleri korur, canlandırır ve hücrelere enerji verir. Bu durumda yaşlanma ve hücrelerin sağlığındaki gerileme düzeltilmiş olur. Egzersiz yapmak, yaşınız kaç olursa olsun, daha canlı ve enerjik bir hayat sürdürmenizi sağlar.

Alıntıdır.yasli-spor-yapan


Asya

Merhabalar, Sitemizde adı geçen bitkiler, kremler, öneriler ve Fikirler araştırma sonucu edindiğim bilgilerdir. Hiç bir hastalığı teşhis tedavi etmek için geçerli değildir. Teşhis ve tedavi için mutlaka doktora başvurulmalıdır.
Bu Yazıyı Paylaş! Google+! Pinterest!