Yararlı Bakteriler

Kategori: Sağlık - Yorum Yazın
Yararlı Bakteriler

yararlı bakteriler

Bakteri denilince  çoğumuzun aklına  mikroplar, hastalıklar ve  uzak durulması gerekilen küçük korkunç yaratıklar gelmektedir. Ama  bunun yanında yine birçoğumuz her gün evimizi  sterilize etmek için uğraşırken yok ettiğimiz milyonlarca bakteri türünün de faydalarından mahrum kalıyoruz.

Küçük canlılar  bakteriler olmasaydı, ne dünya şimdi olduğu gibi olabilirdi ne de insanlar simdi göründükleri gibi olurdu. Dünyamızın bu mikroskobik canlıları sadece insandaki bazı zararlı canlıları öldürmekle kalmaz, dünyamızın üzerine kurulduğu kimyasal döngülerde de önemli yerler edinirler.

Bakterilerin en önemli faydası olarak dünyamızda biriken artık maddelerin  ana biyolojik monom erlerine ayrıştırılması olarak gösterebiliriz. Eğer çürükçül bakteriler olmasaydı ölü insan bedenleri ve canlılığını yitirmiş bitki  parçacıkları öldükleri bedende kalacaklardı ve bunların ana organik maddelere dönüşümü olmayacaktı. Böylece karbon döngüsünün önemli bir parçası yerine getirilmemiş olacaktı. Bu çürükçül bakteriler yaptıkları bu parçalama işlemiyle aynı zamanda  toprakları da beslerler ve verimli hale getirirler.

Bazı bakterilerin çürütücü göreviyle doğaya katkılarda bulunmasının yanında kimi bakterilerde asi veya Antibiyotik olarak tıp sektöründe insanlara daha sağlıklı  bir hayat sunmak için kullanılırlar. Bilindiği üzere öldürülmüş veya zayıflatılmış bakteriler insan vücuduna enjekte edildiğinde, vücut bu bakterilere karşı Antikor üretmeye başlar ve bu zayıflatılmış veya ölü olan bakterilere karşı bir üstünlük sağlar. Bu olaya tip alanında bağışıklık denmektedir. Vücut güçsüz bakterilere karşı benzetme yerindeyse bir antrenman yapmış olur ve güçlü, sağlam bakterilerle karşılaştığında nasıl davranması gerektiğini öğrenmiş olur. Bildiğiniz gibi günümüzde de tetanos olsun  verem olsun bir çok hastalığı önlemek için çok çeşitli bakteriler kullanılır ve bir önlem olarak sayılırlar. Yine benzer şekilde bazı bakteriler de yine tip sektöründe antibiyotik yapımında kullanılırlar. Streptomycin adı verilen bir bakteri türü Bacitracin, Polymyxin, ve Erythromycin adı verilen antibiyotikler üretmektedir ve bu antibiyotikler hastalık önleyici olarak çok zaman insanlar tarafından kullanılmaktadır.

Bakteriler kimi zamanda besin yapımında sıkça kullanılmaktadır. Birçok bakteri türü Fermantasyon  adı verilen süreç sonucunda kimyasal değişikliklere sebep olmaktadır. Mesela  peynir ve yoğurt  bu tür kimyasal değişikliklerin sonucu ortaya çıkmış yararlı besinlerdendir.  Ayrıca yine Clostridium bacterium adı verilen bir bakteri türünün Fermantasyon süreci sonunda ortaya çıkan butil  Alkol ve Aseton kimya sektöründe çok kullanılan değerli kimyasal maddelerdendir. Yine benzer şekilde insan kanının plazmasında bulunan Dextran adlı  yararlı bir madde de yine Leuoconostoc adlı bir bakteri tarafından yapılmaktadır. Saymakla tükenmeyecek faydaları olan bakterilerin son bir yararından da bahsetmek gerekirse, bazı bakteri türleri bazı hayvanların bağırsaklarında özellikle selüloz sindiriminde kullanılmaktadır ve bu selülozun karbonhidratların temel taşı olan glikoza indirgenmesini sağlar ve böylece hücreler için gerekli olan enerji de bulunmuş olur.

Dünya üzerindeki bakterilerin hala tanımlanmamış türleri bulunmaktadır. Bilim adamları , dünya üzerindeki bakterilerin şuana dek yarısının laboratuvar ortamında incelendiğini bildirmektedirler. Mikrobiyolojinin bir dalı olan bakteriyoloji hala dünya üzerindeki tüm bakterileri kültürlemek için çalışmalarını sürdürmektedir. Biyosferin her yerinde yaşayan bakteriler, insan bedeninin de oldukça önemli bir parçasıdır. Çoğu insan farkında olmasa da, her insanın vücudundaki bakteri sayısı toplam hücre sayısının yaklaşık 10 katı kadardır. İnsan bedeninde hastalıklara neden olmayan ve vücut sistemlerinin düzgün bir şekilde çalışmasına destek olan yararlı bakteriler daha çok bağırsaklarda ve deri yüzeyinde bulunmaktadır.

Gördüğünüz gibi bakterilerin insanlar için olan yararı sadece bedende değil, modern endüstrinin birçok farklı alanında karşımıza çıkmaktadır. Hepimizin yıllardır tükettiği  bizim kültürümüzde önemli bir yeri olan yoğurt,  yararlı bakterilerin süt içinde sürekli  çalışması sonucunda oluşur. Yararlı bakterilerden  atık suların arıtılmasında da yararlanılmaktadır. Modern tıbbın en çok başvurduğu tedavilerin başında olan antibiyotik tedavileri de bakterilerin üretimi sayesinde gerçekleşmektedir. Bazı hayvancılık faaliyetlerinde de yararlı bakterilerden faydalanılmaktadır. Bakteriler insanın dünyada var olduğu zamandan  itibaren yaşama ortak olmuşlar ve son ana kadar da insanla birlikte yaşamaya devam edecektir. Olmazsa olmazlarımızdır . 

Kaynak: http://www.herturlu.org/yararli-bakteriler-ve-ozellikleri/#ixzz3hq9DVSBm

 


Asya

Merhabalar, Sitemizde adı geçen bitkiler, kremler, öneriler ve Fikirler araştırma sonucu edindiğim bilgilerdir. Hiç bir hastalığı teşhis tedavi etmek için geçerli değildir. Teşhis ve tedavi için mutlaka doktora başvurulmalıdır.
Bu Yazıyı Paylaş! Google+! Pinterest!