Süt Reflü ye Sebep Olabilirmi?

Süt Reflü ye Sebep Olabilirmi?

Diyet için gittiğim bir diyetisyen genellikle gece oturduğum için diyetimide ona göre yazmıştı. Gece 2 de Bir bardak süt vermişti. Ben üç ay yaptım bu diyeti. Hiç kilo veremedim. Belki benim metobolizmamdan dır diyeti yazan doktoru kötülemek değil maksadım. Bazen insanın bedeninde bilinmeyen bişey mani olur kilo vermesine.  Diyet yapılırken aslında bir kontrol yapılmalı vücut her yönden kontrol edilmeli.   Benim söylemek istediğim gece içtiğim sütün arkasından midemde olan yanmaydı.  Demekki benim mideme süt dokunuyor diye düşündüm. İçine bir kaşık bal atarak sürdümdüm içmeyi.  Şuan da sütü bazen nesfite katmam gerektiğinde çok ufak toz şeker serpiyorum.  Çok çok az.  O zaman dokunmadığını keşfettim.

Süt herkes için vazgeçilmez kalsiyum kaynağıdır.  Özellikle çocuklar ve menopoz sürecindeki kadınlar için mutlak tüketilmesi gerekir.  Tabi  fayda sağlarken zararıda olmasın diye aşağıdaki yazıda süt ile ilgili bilmediklerimizi öğrenelim.

Gastroloji Uzmanı Dr. Bülent Şengül, hatalı beslenme alışkanlıklarındaki ısrarın reflüye neden olduğunu belirtti. Reflünün, doğumdan başlayarak ölene kadar hemen herkesin başına gelebilecek bir sorun olduğunu belirten Uzm. Dr. Şengül, reflü-süt ilişkisine dikkat çekti. Sütün hazmı zor olan bir içecek olduğunu, bu özelliğinden dolayı yatmadan önce içilmesi halinde rahatsızlık verebileceğini kaydeden Uzm. Dr. Şengül şunları söyledi:


”
Anne babaları bu konuda uyarmak gerekiyor. Sütü mutlaka çocuklarına bol miktarda versinler, günde en az yarım litre tüketmelerini sağlasınlar. Ancak bunu yatmadan önce yapmasınlar. Gece yatmadan önce yenen her yemek mideyi rahatsız eder. Ancak sütün yapısı bakımından hazmı daha zordur. Gece içirilen süt reflüye davetiye çıkarır. Yatmadan en az 2 saat önce süt içirilmesini ve yemek yenilmesini sonlandırmak gerekir.

“


ÇOCUKLARDA REFLÜ BELİRTİLERİ


Anne babaların, çocukların şikayetlerine dikkat etmeleri gerektiğini söyleyen Uzm. Dr. Bülent Şengül, “Çocuk bulantıdan bahsediyorsa, yanmayı tarif ediyorsa, ağzına acı su geldiğini söyleyebiliyorsa, yatırınca öksürük atakları ile kalkıyorsa, sık sık ses kısıklığı yaşıyor, boğazında gıcıklanma var gibi davranıyor ve nefesi kokuyorsa reflüyü düşünmek lazım. Bu tür şikayetlerde pediatrik gastroentereloglara başvurulmalı” dedi.

REFLÜDE ARTIŞ VAR


Uzm. Dr. Bülent Şengül, reflü hastalığının beslenme konusunda yapılan hatalardan kaynaklandığını ve bu hatalarda ısrar edilmesi halinde hastalığın var olmaya devam edeceğini vurguladı. Reflünün son zamanlarda arttığına dikkat çeken Uzm. Dr. Şengül, “Hareketsiz yaşam, yağlardan zengin kalorili beslenme reflüye zemin hazırlıyor” diye konuştu. Yetişkinlerde görülen reflü hastalığında mide fıtığı denilen anatomik bir sorun olduğunu, eğer ameliyatla giderilirse reflünün kontrol altına alınabildiğini kaydeden Şengül, “Ancak büyük çoğunluğunda beslenmede yapılan hatalar var” dedi.


Asya

Merhabalar, Sitemizde adı geçen bitkiler, kremler, öneriler ve Fikirler araştırma sonucu edindiğim bilgilerdir. Hiç bir hastalığı teşhis tedavi etmek için geçerli değildir. Teşhis ve tedavi için mutlaka doktora başvurulmalıdır.
Bu Yazıyı Paylaş! Google+! Pinterest!