Safer Ayı Başladı 13 Kasım 2015

Safer Ayı Başladı 13 Kasım 2015

Hicri takvimin 2. olan Safer ayı başladı , Muharrem ayından sonra gelen bu ay çok önemli bir aydır.

Safer ayı ne demektir, Safer ayında yapılması gereken ibadetler, yapılması gereken dualar, kılınması gereken namazlar nelerdir? Safer ayına  bela ayı derler , bela gelmemesi için okunması gereken dualar nelerdir? 

Bu seneki Safer ayı, 2015 senesinde miladi takvimdeki karşılığı 13 Kasım 1015 Cuma günün denk gelmektedir.

Efendimiz SAV bu ayda ölüm hastalığına tutulmuştur.   

Rivayete göre; Safer ayında Levhi Mahfuz’dan birinci kat semaya 320.000 bela inmektedir. Bu belalar ve kazalar sene içine yayılmaktadır. Bir dahaki safer ayına kadar bu 320.000 beladan birinin bizlere  isabet etmesinden korunmak için  aşağıda tarif edilen namazları kılınız, duaları  yapınız. Bu namazları kılanların, bir dahaki sene aynı güne kadar (üzerine kat’i yazılmış yani Allah’ın Teâlâ’nın C.C., senin üzerinde gerçekleşmesine kesin hüküm verdiği kazalar müstesna) kazalardan koruyacağı rivayet edilmiştir.

Hicri Aylar Muharrem, Safer, Rebîu’l-evvel, Rebîu’l-ahir, Cemaziye’l-evvel, Cemaziye’l-ahir, Receb, Şaban, Ramazan, Şevval, Zilkade ve Zilhicce aylarıdır.  

Kuran’ı Kerimde kameri aylar ile ilgili  Ayet şöyle der; “Hakikatte ayların sayısı ALLAH katında, ALLAH’ın kitabında -ta gökler ve yeri yarattığı günden beri- on iki aydır. Onlardan dördü haram olanlardır. İşte bu, en doğru hesaptır. O halde bilhassa bunlarda, o haram aylarda nefislerinize zulmetmeyin. Bununla beraber müşrikler sizinle nasıl topyekûn harb ederlerse, siz de onlarla topyekûn harb ediniz. Bilin ki ALLAH, haramlardan, fenalıklardan sakınanlarla beraberdir.”

Kameri aylar içerisinde uğursuz ve üzüntü ayı olarak kabul edilen  Safer ayı Peygamber Efendimizin ölüm hastalığına yakalandığı ay olmasından dolayı İslam Âleminde üzüntü ayı olarak bilinmektedir.

2015 yılında  13 Kasım Cuma gününe  denk gelen safer ayı, bir ay sürecek ve bu ay 11 Aralık Cuma tarihinde bitecektir.

Safer Ayında Yapılacak İbadetler:

Safer ayında yapılacak ibadetler bir gün öncesinde başlamaktadır. 12 Kasım Perşembe gecesi kılınacak olan namaz ve dualar vardır.

Aşağıdaki dua Safer ayı boyunca her gün en az bir kere okunmalıdır.

” ALLAHÜMME BARİK LENA Fİ ŞEHR-İ SAFER VAHTİM LENA BİSSAADETİ VEZZAFER.”

 İslamiyette  gece günden önce gelir. Bu yüzden Cuma günü, Perşembe Günü akşam ezanı okunması ile girmektedir. Perşembe gecesinden şu ibadetler yapılır;

Safer ayının ilk ve son çarşamba gününün gecesinde, yani salı gecesinde kılınacak namaz şu şekildedir;

1 Rekât : Fatiha’dan Sonra  17 Kevser Sûresi.

2 Rekât : Fatiha’dan Sonda 5 İhlâs Sûresi.

3 Rekât : Fatiha’dan Sonra  1 Felâk Sûresi.

4 Rekât : Fatiha’dan Sonra  1 Nâs Sûresi.

Selam verdikten sonra, 7 defa “Estağfirullah El Azimé

11 defa “Salat-i Müncine (Salaten Tüncina) duası okunur.

Safer Ayında Okunacak Dualar:

Salaten Tüncina Duası

“Allâhumme salli alâ Seyyidinâ Muhammedin ve alâ âli Seyyidina Muhammedin salâten tüncînâ bihâ min-cemî’il-ehvâli vel âfat. Ve takdî lenâ bihâ cemîal hâcât ve tutahhirunâ bihâ min-cemîi’s-seyyiât ve terfe’unâ bihâ a’lâ’d-deracât ve tubelliğunâ bihâ aksâ’l-ğayât min cemiîl-hayrâti fî’l-hayâti ve ba’del-memât birahmetike Yâ erhame’r-rahimîn.”

“Hasbünallahü ve nimel vekil nimel Mevla ve nimennasir” denilip “İnneke ala külli şey’in Kadir.”denilir.. Bundan sonra; ” Ya Rabbi, beni ve aile efradımı ve bi cümle mü’mini afat-ı semaviye ve aradiyyelerden (yer ve gök afetlerinden) ve cemi belalardan muhafaza eyle” diye dua edilir.

Safer Ayında Kılınacak Namazlar:

Safer ayının ilk ve son çarşamba günü, öğlen ve ikindi namazı arasında kılınacak namaz:

1 Rekât: Fatiha’dan Sonra 11 İhlâs Sûresi.

2 Rekât: Fatiha’dan Sonda 11 İhlâs Sûresi.

Bu namazdan sonra 100 kere “Yâ dâfia’l-belâyâ, idfâ anna’l-belâyâ, fallâhü hayrun hâfizan ve hüve Erhâmü’r-Râhimin, inneke alâ külli şey’in kadir”okunmalı ve duasıyla tamamlanmalıdır.

Bu Ayda Çokça  Ayet-el Kûrsi Okumalıdır.  

Eve girerken evden çıkarken Ayet-el Kûrsi okunmalıdır. Evine gelince okursan iki Ayet-el Kûrsi arasındaki işlerin hayırlı olur ve fakirliğin önlenir. 

Evden çıkarken okuyan her işinde muvaffak olur ve hayırlı işler başarır. Bir kimse evinden çıkarken Ayet-el Kûrsi ‘yi okursa, Hakk Teâlâ yetmiş Meleğe emreder, o kimse evine gelinceye kadar ona dua ile istiğfar ederler. 

Evden çıkarken üç kere: “Bismillahi Hasbiyallahi Lailahe  İlla Hüaleyhi Tevekkeltü ve hüve  Rabbil Arşil Aziym” okunmalıdır. 

Bu ay bol bol da sadaka verilmelidir.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Asya

Merhabalar, Sitemizde adı geçen bitkiler, kremler, öneriler ve Fikirler araştırma sonucu edindiğim bilgilerdir. Hiç bir hastalığı teşhis tedavi etmek için geçerli değildir. Teşhis ve tedavi için mutlaka doktora başvurulmalıdır.
Bu Yazıyı Paylaş! Google+! Pinterest!