Metobolizmayı Hızlandırmanın Yolları Nelerdir?

Kategori: Diyet / Sağlık - Yorum Yazın
Metobolizmayı Hızlandırmanın Yolları Nelerdir?

Tembel bir kalori yakma sisteminiz varsa eğer , üzülmeyin bunun da çaresi var. Metabolizmayı hızlandırarak kilo vermeniz mümkün.  önemli olan işe yarayan bilgileri her zaman hatırlamak ve onu uygulamak. Herkesin vücudu ırka bağlı , cinsiyete bağlı, genetiğe bağlı olarak işliyor. Bazen yüksek hızla gidiyor metabolizma , bazende oldukça yavaş işliyor. Metabolizma yı hareketlendirmek bizim elimizde tabiki.  The Metabolism Advantage kitabının yazarı Doktor john Berardi, bireyin metabolizma hızı üstünde insiyatifi olabileceğini belirtiyor; “Düzenli egzersiz yapıp, düzenli beslenirseniz, günde ekstra 500-600 kalori yakabilirsiniz.” İşe günlük rutininizde birkaç değişikli yaparak başlayabilirsiniz.  İşte size metabolizma hızlandıran öneriler:

 • Yataktan kalkınca güzel bir kahvaltı yapın. Ve bunu hergün yapın.  Eğer yapmassanız metabolizmanız enerji tüketmemek için bir takım kendince tedbirler alacaktır. Yavaş yavaş sindirilen ve çabuk acıktırmayan gıdalar tüketilmelidir. Kahve sevenler şanslı.  Çünkü metabolizma hızında %16 artış olduğunu söylüyor uzmanlar.
 • Her öğünde protein tüketin , çünkü kas kütlesi protein kütlenizi ayakta tutabilirsiniz. 
 • Yeşil çay metabolizmayı hızlandıran sihirli bir iksir. Yağ yakımı sağlıyor. 
 • Sık sık balık tüketerek metabolizma hızlandırılabilirsiniz.  Amerikan Milli Sağlık Enstitüsü’ne göre, balıktaki omega 3 yağı beyne tokluk sinyali gönderiyorlar.   Hem D vitamini almış oluyoruz , hem de kaslarımız besleniyor.  Balık yağı tabletleri alırsanız yağ yakıcı enzimler harekete geçer.  Balık yağı alarak egzersiz yapmış kişiler daha fazla kilo kaybetmişlerdir.  
 • Egzersiz yapmalı düzenli bir şekilde. Düzenli yapılan spor metabolizmayı hızlandırır.
 • Organik gıdaları tercih etmeli.   Hormonlu ürünlerden uzak durun.  
 • Acı biber tüketmek metabolizmayı hızlandırır. 
 • Journal of Nutritional Science and Vitaminology ‘e göre , bir tatlı kaşığı doğranmış kırmızı ya da yeşil biber yendiğinde, vücut anında ısınıyor ve sinir sistemi uyarılıyor.  Sonuçta metabolizma bir anda %23 hızlanıyor.  Yemeklerin üzerine kırmızı biber serpmekte aynı sonucu veriyor.
 • Demir içeren gıdalar tüketin.  Çünkü kadınlar adet döneminde fazlaca demir kaybederler.  Demir seviyesi düşünce kaslar yeterli oksijen alamadıkları için metabolizma yavaşlar.  Demir bakımından zengin olan tahıl, fasulye , ıspanak ve brokoli gibi  sebzeler tüketilmelidir. 
 • Alkol tüketicekseniz asla üçüncü kadehi içmeyin. İki kadeh içkiden sonra vücudun  yağ yakma hızı % 73 oranında azalıyor.  Kaliforniya  Üniversiteninde yapılan araştırmada ciğerin alkolü asetat haline çevirip yakıt olarak kullanmasına bağlıyor. Vücut böylece yağ yakmıyor. 
 • Uykuyu almak çok önemli çünkü yeteri kadar uyku uyunmassa , iştahı düzenleyen leptin ve ghrelin hormonlarının işlevi bozuluyor ve azalıyor.  Yapılan araştırmalar 7 ‘5 saatten az uyuyanların kilo aldığını vurguladılar.  Günde en az 8 saat uyumak gereklidir.
 • Kadınların metabolizması her 10 senede % 5 yavaşlıyormuş.  Bunun sebebi azalan hormonlar olabilir tabiki. Ama asıl önemli olan hareket yavaşlaması bedenin hareketlerinin azalması .  Bunun sonucu olarak  yağ yakımına yardımcı olan kas kütlesi kaybediliyor.  
 • Yaş ilerledikçe kalori yakımı azalıyor.  Bu yüzden sporu mutlaka yaşamınıza koymalısınız.  

Her türlü dikkat edip hala kilo alıyorsanız tiroid hormonlarınızı kontrol ettiriniz.  Tiroid bezinin salgıladığı tiroksin ve triyodatironin hormonları metabolizmayı , nabız atışını , kalori yakma hızını düzenliyor. Bu hormonların seviyesi o yüzden çok önemli.  Mutlaka doktor kontrolünde tiroid değerlerinize bakılmalı önlemi alınmalıdır. 

 

 

 

 

 


Asya

Merhabalar, Sitemizde adı geçen bitkiler, kremler, öneriler ve Fikirler araştırma sonucu edindiğim bilgilerdir. Hiç bir hastalığı teşhis tedavi etmek için geçerli değildir. Teşhis ve tedavi için mutlaka doktora başvurulmalıdır.
Bu Yazıyı Paylaş! Google+! Pinterest!