Kas Yapısına Engel Olan Yanlışlar

Kategori: Diyet / Genel - Yorum Yazın
Kas Yapısına Engel Olan Yanlışlar

Kaslar,  organizmada hareket sistemini meydana getiren yapılardandır. Kasların en önemli özellikleri uzayıp kısalma yeteneğine sahip olmalarıdır.

Bazı spor yapanlar düzenli çalışmalarına karşı kas yapamazlar. Bir türlü olmaz. Bunun sebebi beslenmek ve yanlış yapılan hareketler. Madem spor yapıyor emek veriyoruz. Sporcu gibi beslenmek ve doğruları yapmak kas yapısının artmasını sağlar.

kaslarr

Kas yapısına engel olan yanlışlar;

Çok fazla karbonhidrat almak. Aminoasit dergisinde yayınlanan bir yazıya göre, yapılan bir çalışmaya göre antrenmandan önce ve sonra 20 gram protein alan sporcunun, antrenman öncesi ve sonrası sadece karbonhidrat alan bir sporcuya göre daha fazla kas ve daha az yağ kazandığı ortaya çıktı.

Su İçmemek.  American  College of  Sports  Medicine dergisinde yayınlanan bir yazıya göre,  yapılan bir araştırmada,  su içmemek omuz ve kol kasları  gibi küçük kaslarda güç azalmasına yol açıyor. Unutmayın, özellikle spor yaparken çok su içilmelidir.  Günlük kaç litre su ihtiyacınız olduğunu öğrenmek için vücut ağırlığınızı kilo nuzu  30’a bölünüz.  Günlük su ihtiyacınız bu şekilde ortaya çıkar.

4 ila 6 haftalık bir antreman sonrasında birkaç gün ara verilmeli. Ara verilmezse sonrasındaki antremandan aldığınız verim düşecektir.  Kaslarınızın yenilenmesi ve büyümesi için dinlenmesi gerekir.

Medicine & Science in Sports & Exercisedergisinde yayınlanan bir yazıya göre, yapılan bir araştırmaya göre sıradan diyet yapan insanların, düşük yağ oranlı bir diyet yapanlara nazaran 2,2 kilogram daha fazla kas kütlesi inşa ettiği bulundu. Burada sözü geçen yağlar kuruyemişlerden sağlananlar gibi sağlıklı yağlardır.

Haftada 2-3 kere 20 dakika kardiyo çalışmanızın kas inşa etmenize faydası olmaktadır. Solunum sisteminiz de olumlu anlamda etkilenir. 

Vücudunumuzdaki kasların %60’ı bacaklarımızda ve sırtımızdadır.  Bu bölgelerdeki kasları çalıştırmak testosteron seviyenizde artışa neden olacaktır ve böylece sizin önemsediğiniz diğer kas grupları da daha iyi çalışıp gelişecektir.

Uyku eksikliği geç saatlere kadar oturmak sadece sizi yorgun ve  bitkin  hissettirmez.  Aynı zamanda uykusuzluk az kas inşa etmenizi sağlar. 

Bir kas grubu için, her defasında  on beş tekrardan fazla olmak kaydıyla yirmi defa dan  fazla idman yapmak iltihaplanmaya yol açabilir.  Bir hoca rehberliğinde yapılmalıdır ağırlık çalışmaları.

Ross Sherman’a göre;  Tuz alımı, karbonhidratları enerji için depolamanıza ve amino asitlerin kas yapmak için vücut tarafından kullanılmasına yardımcı oluyor. Fakat günlük dört gram olan limiti geçmemelisiniz. Bu da yaklaşık bir çay kaşığına denk gelir. Tuzu kesmek sakıncalıdır. Özellikle yüksek yoğunluklu spor yapıyorsanız. 

Kısa Sürede Kas Yapmak İçin;

Kas oluşumu için yağların yakılıp daha fazla protein sentezlenmesi gerekir. Bu anlamda yapılan çalışmalara ek olarak protein düzeyini  arttıracak takviyeler kullanılabilmektedir.  
 
Yapılabilecek kas oluşturma yöntemlerinde bir tanesi de testesteron hormonlarının artırmasını sağlamaktır. Kasların daha sıkı ve büyük olması için testesteron takviyesi yapılabilir.  
Kısa sürede kas oluşuma etkisi olan hormon takviyeleri, gıda takviyeleri ya da diğer maddeler kas oluşumu için kullanılabilmektedir. En etkili uzun vadeli plan ile kas yapılışı yine de yapılan düzenli spor ve diyet programından geçmektedir. 

Body gibi yüksek yoğunluklu spor yapıyorsanız mutlaka bir uzman yardımıyla hareket edin. Yoksa kas kütlesi kaybına neden olursunuz.  Belki takviye protein almanız bile gerekebilir.

Çeşitli yazılardan derlemedir.

 

 

 


Asya

Merhabalar, Sitemizde adı geçen bitkiler, kremler, öneriler ve Fikirler araştırma sonucu edindiğim bilgilerdir. Hiç bir hastalığı teşhis tedavi etmek için geçerli değildir. Teşhis ve tedavi için mutlaka doktora başvurulmalıdır.
Bu Yazıyı Paylaş! Google+! Pinterest!