Karın bölgesi neden yağlanır

Kategori: Diyet - Yorum Yazın
Karın bölgesi neden yağlanır

Özellikle bel çevresinde ki yağlanmadan kurtulmak ya da artmasını önlemek isteyenlere Prof. Dr. Onur  Erol’un sizler için hazırladığı uyarıları.

ERKEKLERDE bel bölgesi yağlanması, özellikle 30-50 yaş aralığında çok sık rastlanan bir durumdur. Hatta erkekler bel bölgesindeki  yağlanma sıralamasında kadınların önünde yer alır. Çoğumuz süper karın kaslarına sahip olduğumuz hayaliyle yaşlandıkça belimizin çevresindeki simit büyümeye başlar..

KARIN – bel çevresindeki yağlanmaların genetik olarak android  yani erkek tipi yağlanmalar olduğuna dikkat çeken Plastik ve Rekonstrüktif  Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Onur Erol, bu konuda şunları söyledi : Bu bölgede ki yağlanma; metobilik sendrom, dislipidemi, kardiyovasküler hastalıklar ve tip 2 diyabet gibi sağlık problemlerini akla getirmektedir. Genetik faktörler, yaş, beslenme ve egzersiz alışkanlıkları bel çevresindeki yağlanmanın sebeplerini oluşturur…

BEL ÇEVRESİ NEDEN YAĞLANIR ?

KADINLARDA zaten yapısal olarak yağ oranı yüksektir. Karın ve bel çevresi

Yağları maalesef yerleştikten sonra giderilmesi en zor bölgesel yağlanma alanlarıdır. Düşük belli pantolon modası düzensiz beslenme sonucu bu yağlardan kurtulmak iyice güçleşmektedir.

Menopoz dönemi de yağlanmanın vücutta fizyolojik olarak arttığı ve tetiklediği bir dönemdir. Hareketsizlik ve buna bağlı enerji harcamada azalma, fazla alkol tüketimi de bel çevresi yağlanmayı arttırır. Kronik stres bel çevresinde yağlanmanın en önemli nedenlerindendir. Bu da yine kadınlardan daha sık görülen bir problemdir. Bu sebepten kadınlar bel çevresi ve göbek yağlarından çeşitli cerrahi ya da cerrahi olmayan müdahalelerle kurtulmayı pratik ve sonuç alıcı bulurlar.

PEKİ BU yağlardan NASIL kurtulabiliriz?

BEL çevresi  ve karın yağlarından kurtulmak diğer bölgelerdeki yağlardan kurtulmaktan daha zordur. Estetik cerrahi ve ameliyatsız estetikte birçok yöntem  karın  ve bel çevresindeki yağ birikintilerinden kurtulmak üzere geliştirilmiştir. Bu yöntemlerden en etkilisi şüphesiz Liposuction’dır. Yeni geliştirilen Vaser Liposelection yöntemiyle yapılan operasyonlarda, vücuttaki yağlar eritilerek alındığı için hem çevre dokulara çok daha az hasar verilir, hem de inceltirken  vücutta bir sıkılaşma da sağlanır. Ameliyatsız estetikte yağ hücrelerini dondurarak yok etmeyi hedefleyen  CoolSculputing – Zeltiq yöntemi, 1-2 beden inceltmeyi  hedefleyen Slim-Up, Vela Endermolab ve bölgede gerginlik  ve sıkılaşma sağlamak için yapılacak Thermage Body uygulamaları sayılabilir.

Yılda bir kez  tekrarlanmalı  bu yöntemler sadece belirli bir yaşın üzerindeki kadın-erkeklerin  bölgesel yağlanma sorunu için kullanılmaz, çok daha genç yaşta asimetrik vücuda sahip olanlar, genetik olarak bu bölgelerinden kilo almaya meyilli olanlarda da güvenle kullanabilir. 18 yaşını doldurmuş, fiziksel gelişimini tamamlamış ve doktorları tarafından bu yöntemlere engel  bir sağlık problemi olmayan herkes bölgesel yağlarından ve kalın bel çevresinden  bu yöntemlerle aracılığı ile kurtulabilir. Ancak hiçbir ameliyatsız çözüm Vaser Lipsuction gibi kalıcı sonuçlar sağlamayacağı için uygulamaların yılda bir defa tekrarlanmaları ve diyet  ya da egzersizle desteklenmeleri gerekebilir.

İRADE ÖNEMLİ

Çalışmalar bir kişinin günde 8000- 10000 adım atması gerektiğini, gösteriyor. Egzersiz yapmak vücutta genel yağlanmayı azaltan en önemli parametrelerinden biridir. Özellikle yürüyüş   ya da yüzme vücutta hem bölgesel hem genel yağlanmayı düşüren 2 spor şeklidir. Haftada 4 kez 35-45 dakika tempolu aralıksız yapılan aktivite yağlanmayı azaltır. Sadece diyet yapmak, aldığınız gıdayı azaltmak yağlanmanızı azaltmak yağlanmanızı azaltmaz vücut kendini kıtlık moduna  alıp kilo  vermeye mani olur. O yüzden hem egzersiz hem de sağlık bir diyet programını aynı anda uygulayarak abdominal yağlanmayı düşürebilirsiniz. Şeker  ve yağ içeriği yüksek olan  yiyeceklerle beslenmek tabii ki karın-bel bölgesindeki yağlanmayı artırır ama sadece suçlu onlar değildir, hangi yiyecekten olursa olsun fazla kalori alımı bel çevresindeki yağı etkileyecektir.  Abdominal yağlanma olarak tanımladığımız bel çevresi yağlanmasının oluşmasında altta insülin direnci kortizol fazlalığı, hipotiroidi, Cushing (böbrek üstü hormonların fazla çalışması) gibi sağlık sorunlarının olup olmadığının araştırılması gerekir. Eskiden aldığınız aynı kaloriyi almanıza, nerdeyse aynı yemekleri yemenize rağmen bel bölgeniz yağlanıyorsa  bu fiziksel aktivite azlığı ve yaşlanmakla ilgilidir. Bilinmesi gereken en önemli  gerçek vücutta oluşan yağ ile tüketilen yağ farklı şeylerdir. Vücut yağı farklı şeylerdir. Vücut yağı ve yağlı gıdaları tüketme dışında örneğin, simit, börek  gibi hamur işi besinler, meşrubatlar, bisküvi, cips, gofret, tatlılar, hazır et suları, salata sosları gibi daha sayabileceğimiz karbonhidrat ve proteinli gıdaların gereğinden fazla gıdaların gereğinden fazla tüketilmesi sonucunda da vücutta artıp, bel çevresinde depolanır.

Makale Prof Doktor Onur Erol dan Alınmıştır.


Asya

Merhabalar, Sitemizde adı geçen bitkiler, kremler, öneriler ve Fikirler araştırma sonucu edindiğim bilgilerdir. Hiç bir hastalığı teşhis tedavi etmek için geçerli değildir. Teşhis ve tedavi için mutlaka doktora başvurulmalıdır.
Bu Yazıyı Paylaş! Google+! Pinterest!