Karamuk Dikeni Bitkisi Araştırılıyor?

Kategori: Genel / Sağlık - Yorum Yazın
Karamuk Dikeni Bitkisi Araştırılıyor?

Karamuk dikeni diyabete çare olacak mı?

Üsküdar Üniversitesi Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü 2. Sınıf öğrencisi Yiğit Deveci’nin “Karamuk dikeni bitkisinin antidiyabetik etkisi” konulu projesi TÜBİTAK tarafından kabul edildi.

Üsküdar Üniversitesi Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü 2. Sınıf öğrencisi Yiğit Deveci, karamuk dikeni bitkisinin diyabete etkisini araştıracak.

Proje danışmanı Yrd. Doç. Dr. Belkıs Atasever Arslan’ın desteğiyle TÜBİTAK’a başvuran Yiğit Deveci’nin “Karamuk dikeni bitkisinin antidiyabetik etkisini” araştıracağı proje kabul edildi.

Tip 2 diyabet ülkemizde en sık görülen kronik inflamatuar hastalıklardan biri olarak dikkat çekiyor. Bu hastalıkta vücutta insülin olmaması durumunda kanda yüksek düzeyde glikoz salgılanması veya vücudun insülini etkili bir biçimde kullanamadığı kronik bir inflamasyon meydana geliyor. Projede karamuk dikeni bitkisinin, pankreas hücrelerinde insülin üreten beta hücrelerinde, insülin geninin kontrol mekanizmaları üzerine etkisi araştırılacak. Aynı zamanda bu hücrelerde apoptozu engelleyici etkisine bakılacak.

Berberis crataegina – Karamuk dikeni, Türkiye’ye ve İran’a özgü olan 2 metreye kadar yükselebilen çok yıllık, çok dikenli sarı renk çiçekli bir çalıdır. Meyveleri önce kırmızı, olgunlaştıktan sonra siyah renk olur. Türkiye’de en geniş yayılımını İç Anadolu ve Batı Toros Dağları’nda yapar (Türkiye Bitkileri Veri Servisi, 2016). Ülkemizin Akdeniz bölgesinde halk arasında diyabete karşı suyunun içildiği bilinmektedir. Ancak bitkinin bu özelliği olduğunu moleküler düzeyde gösteren bilimsel bir çalışma bulunmamaktadır.

karamuk-bitkisi-kadıntuzluğu (2) karamuk-bitkisi-kadıntuzluğu (1)

Karamuk Bitkisi:

Kadın Tuzluğu-Berberis Vulgaris

Bu bitki halk arasında Kadın Tuzluğu,Karamuk ve Diken üzümü olarakta bilinir.Doğu Anadolu bölgelerimiz haricinde hemen her bölgemizde yabani olarak orman içlerinde,dağlarda yabani olarak ketişir.Çalı görünümlü ve 2-3 metre boylarındadır.Mayıs ve Haziran aylarında sarı renkte salkım şeklinde çiçek açar.Sonbaharda olgunlaşan meyveleri kırmızıdan siyah renge dönüşür.Yaban Mersini meyvesine benzer bir şekilde olan meyveleri ekşi tadda ve içi çekirdeklidir.

Kadın Tuzluğu-Berberis Vulgaris

.Bağırsak parazit ve şeritlerine,diş çürümelerine,adet sancıları ve düzensizliğine,kan dolaşımını düzene koymaya,yüksek tansiyona,menapoza,varise,kanı sulandırmaya,çıbanlara,kanlı ishale,iştahsızlık ve vücuda kuvvet vermeye faydalıdır.

Meyveleri olgunlaştıktan sonra taze taze yenir,kurutulup kompostosu yapılır,kaynatılıp suyu içilir.Çiçeği yaprağı ve kökü kaynatılarak suyu içilir.Lapası harici çıban ve urlara sarılır.


Asya

Merhabalar, Sitemizde adı geçen bitkiler, kremler, öneriler ve Fikirler araştırma sonucu edindiğim bilgilerdir. Hiç bir hastalığı teşhis tedavi etmek için geçerli değildir. Teşhis ve tedavi için mutlaka doktora başvurulmalıdır.
Bu Yazıyı Paylaş! Google+! Pinterest!