İmanın Ve Küfrün Karşılığı (Sohbet)

İmanın Ve Küfrün Karşılığı (Sohbet)

çiçekler

Bizi ve her şeyi yaratan Allahü Tealadır. Mülkün de, dinin de sahibi Odur. O halde dünyadaki işlerimizle ilgili neyin karşılığının ne olacağını o bilir. Ona kimse karışamaz. Dünya da yapılan işin karşılğının nasıl olacağını Allahü tealadan başka kimse bilmez. İnsan bilgisi buna yetmez, insan aklı bunu anlamaz. Allahü teala: 

“Benim Peygamberimle bana iman etmeyenin cezası sonsuzdur ” buyurmuştur.

Birgün Musa aleyhisselam, ateşe tapan bir ihtiyara yaşını sordu. O da cevap verdi:

– 470 yaşındayım.

– Bu kadar zamandır ne yapıyorsun?

– Bu ateşe tapıyorum.

Musa aleyhisselam üzüldü. 

– Ömrün boşa gitmiş, yazık.

– Niye ya Musa? Ben ibadet ediyorum, boşa gider mi?

– Bu ilah değil, Allahın yarattığı bir ateştir. onun yattığına, yani mahlukata ibadet ediyorsun. Sen gel, Allaha iman ve ibadet et kendini kurtar!

– Peki  bu yaşlı halimle, bu kadar sene boşa geçmişken, Allah beni kabul eder mi?

– Vallahi kabul eder.

– Peki ne demek lazım?

– La ilahe illallah, Musa Resulullah demen yeter.

İhtiyar zat , dediği gibi söyledi. 

Ancak eceli geldiği için söyler söylemez öldü. ölünce hem kendisi, hem de her taraf nurlandı. Musa aleyhisselam kendi kendine; “Süphanallah. Bir dakika önce küfür üzereydi. Bir kelime-i şahedet getirdi, ne oldu? dedi. Sonra Allahü  tealaya:” Ya Rabbi, buna ne muamele ettin? diye sordu.

Cenab-ı Hak buyurdu ki: “La ilahe illallah, Musa Resulullah ” dediği için, onu rahmetime gark ettim. “

Demek ki insan, küfür içinde yaşayıp imanla ölebiliyor. Maazallah, imanla yaşayıp kafir olarak da ölebilir. Allahü teala her kulunun , sonsuza kadar iman edip etmeyeceğini bilir. Kafir olan kimse sonsuz yaşasaydı, sonsuza kadar iman etmeyecekti. Onun için sonsuz ceza vereliyor. Eğer sonsuza kadar olan süre içerisinde, birgün iman edecek olsaydı, Allahü teala ona dünyada iman nasip eder, yine sonsuz yakmazdı. Demek ki, Müslümanlar ebedi yaşasalardı, ebedi Müsmlüman olurlardı. Bu yüzden mükafatları ebedi Cennettir. Kafirler de ebedi yaşasalardı, ebedi kafir olurlardı. Bu yüzden cezaları ebedidir. 

 


Asya

Merhabalar, Sitemizde adı geçen bitkiler, kremler, öneriler ve Fikirler araştırma sonucu edindiğim bilgilerdir. Hiç bir hastalığı teşhis tedavi etmek için geçerli değildir. Teşhis ve tedavi için mutlaka doktora başvurulmalıdır.
Bu Yazıyı Paylaş! Google+! Pinterest!