İhtiyara Hürmet (Menkibe)

İhtiyara Hürmet (Menkibe)

yaşlı kadın

İmam-ı Azam hazretleri, İmam-ı Ebu Yusuf’a, “İlim sahiplerine hürmet et! Yaşlılara saygı, gençlere sevgi göster! buyurdu. Özellikle Müslüman ihtiyarlara saygı göstermek gerekir. Bu husustaki hadis-i şeriflerden bir kaçı şu mealdedir:

“Yaşlılarımıza hürmet ve ikram, Allahü tealaya saygıdandır.” Buhari.

“Büyüklerimizi saymayan, küçüklerimize acımayan bizden değildir.” Buhari.

“Halkı içindeki ihtiyar, ümmeti içindeki peygamber gibidir.” İ.Neccar.

“Şu üç şey, Allahü tealaya tazimdendir;

1. Müslüman olarak yaşlanan kimseye ikram,

2. Kur’an-ı kerimi ezberleyene ikram,

3. İlim sahibine ikram. ”  Ramuz.

“Müslüman olarak ihtiyarlayan kimseye ikram eden, Nuh aleyhisselama ikram etmiş gibi sevap alır. Nuh aleyhisselama ikram eden de, Allahü tealaya ikram etmiş olur.”

“Tekbiri, tahmidi, tesbihi ve tehlili sebebiyle Müslüman olarak ihtiyarlayan bir müminden daha efdal kimse yoktur.” İ.Ahmet.

“Tekbir Allahü ekber, tahmid Elhamdüllillah, tesbih Sübhanallah, tehlil ise, La ilahe illallah demektir.”

Peygamber efendimiz buyurdu ki: “Allahü teala, yemin ederek, müslüman olarak ihtiyarlayana azap etmekten haya ederim. buyurdu.” dedikten sonra ağladığı görüldü.  Sebebi sorulunca; “Allahü teala, kendisinden haya ettiği halde, Ondan haya etmeyene ağlıyorum.” Beyheki.

M.Ali Demirbaş

 

 

 


Asya

Merhabalar, Sitemizde adı geçen bitkiler, kremler, öneriler ve Fikirler araştırma sonucu edindiğim bilgilerdir. Hiç bir hastalığı teşhis tedavi etmek için geçerli değildir. Teşhis ve tedavi için mutlaka doktora başvurulmalıdır.
Bu Yazıyı Paylaş! Google+! Pinterest!