Heraklius Küfrü Tercih Etti

Heraklius Küfrü Tercih Etti

herakliüs

Eshab-ı kiramdan Hazret-i Dihye, Resulullahın İslama davet eden mektubunu Şam’daki um kayseri Herakliüs’e getirdi. Mekkeden Şam’a gelen ve henüz Müslüman olmayan Ebü Süfyan’ı çağırıp sordu:

-Medine ‘de birisinin peygamberlik iddia ettiğini işittim. Bu şehrin ileri gelenlerinden midir?

-Hayır ,öksüz, yetim birisidir.

-Ondan önce , başkası da böyle iddiada bulundu mu?

-Hayır, bulunan olmadı.

-Dedeleri arasında, melik ve emir olanlar  var mıdır?

-Hayır yoktur.

-Kendisine tabi olanlar zengin midir, fakirmidir?

-Fakir ve aciz kimselerdir.

-Sayıları artıyor mu?

-Evet, sayıları artıyor.

-Savaşta galip oluyor mu?

-Evet, galip oluyor.

-Dinden ayrılanlar oluyor mu?

-Ölüyorlar da ayrılmıyorlar.

-Yalan söylediği oluyor mu?

-Hayır. Yalan söylemediği için kendisine Muhammed-ül-emin denirdi. Şimdi peygamberim diye yalan söylüyor. Bir gecede Kudüs’e ve göklere gidip geldiği yalanını söyledi.

-Bunlar onun gerçek peygamber olduğunu gösteriyor.

Herakliüs, mektupta bildirilenlere iman ettiğini, Hazret-i  Dıhye’ye bildirdi. “Fakat millete bildirmekten korkuyorum. Bu mektubu falanca rahibe götür. O , çok şey bilir. Onun da iman edeceğini sanıyorum. ” dedi.

Rahip, gelen mektubu okuyunca, hemen iman etti. Oradakilere de iman etmelerini söyleyince, öldürdüler, Hazret-i Dıhye, Herakliüs’e gelip bildirince; ” Beni de öldüreceklerini bildiğim için, iman ettimi açıklamadım. ” dedi.

Resulullaha mektup gönderip iman ettiğini bildirdi. Resulullaha Herakliüs’ün mektubu gelince, “Yalan söylüyor Hıristiyanlıktan ayrılmadı” buyurdu.

Herakliüs, daha sonra ileri gelenleri toplayıp, mektubu okuttu. Kendisinin iman ettiğini açıkladı. Hepsi karşı çıkınca, onlardan  özür diledi. “Maksadım, dinimize olan bağlılığınızın kuvvetini anlamaktı” dedi.  Bu sözü işitince, hepsi kendisine secde ettiler, razı olduklarını bildirdiler. Saltanatını kaçırmamak için küfrü imana tercih etti.

Mümlümanlarla savaşmak için, Mute denilen yere ordu gönderdi. ok Müslüman şehit oldu.

 


Asya

Merhabalar, Sitemizde adı geçen bitkiler, kremler, öneriler ve Fikirler araştırma sonucu edindiğim bilgilerdir. Hiç bir hastalığı teşhis tedavi etmek için geçerli değildir. Teşhis ve tedavi için mutlaka doktora başvurulmalıdır.
Bu Yazıyı Paylaş! Google+! Pinterest!