Dümdüz Bir Karın İçin Neler Yapılmalı?

Kategori: Diyet / Sağlık - Yorum Yazın
Dümdüz Bir Karın İçin Neler Yapılmalı?

Teknolojinin gelişmesi, oturarak yapılan işlerin çoğalması.  Hareketsiz bir yaşam, beslenme biçimi,  ilerleyen yaşla birlikte buna bağlı düşen metabolizma hızı  , tüm bu nedenlere bağlı koca  bir göbeğe sahip olabiliriz.  Kadınlarda daha az olmasına karşılık erkekler  bu sorunu daha çok yaşarlar.  Kadın yada erkek göbek ikisinde de sağlıksız bir durumdur, aynı zaman estetik açıdan da kötü ve  rahatsız edicidir. Böyle olunca da göbeğinizi eritmek için  karın kaslarını hedefleyen egzersiz yapmayı düşünürüz.  Toplumda yanlış bir inanış var karın kaslarını çalıştırırsam bunları kasa çevirebilirim. Bu yanlış bir inanıştır. Uzmanlar bunun böyle olmadığını vurguluyorlar. yağ ile kas ın yapısı farklıdır o yüzden birbirlerine dönüşemezler. Bu mümkün değildir. Karın kaslarını çalıştırmakla göbek erimez. Yanında kalori harcamak gerekir. Bunun içinde eğzersizler yapmalı.  Yürüyüş , yüzme, step , koşu , aerobik, teniz, bisiklet, veleybol, basketbol (Kardiovaskler eğzersizler)gibi sporlar.  Hergün bunları yapmak gerekir ama yapamazsanız en azından yürüyün.

En iyi spor yürüyüştür , çünkü bacak kasları başta olmak üzere, sırt , karın, kol kaslarını çalıştırdığı için tüm vücut çalışır. . Bu çalışma ile metabolizma hızlanır. 

Kardiovasküler egzersizler vücuda bol miktarda oksijen sağlarlar, bu yüzden kalori yakmaya yardımcı olurlar.  vücudun yağ depolayan her bölgesinden yağ yakılmasını sağlarlar .

Kardiovasküler egzersizler kalp hızını artırırlar  o yüzden en azından 20 -25 dakika yapılmalıdır.  Bu dakikadan sonra yağlar yanmaya başlarlar.  Vücuttaki yağlar, bir organ gibidirler  bu yüzden bölgesel yakılması mümkün olmamaktadır.  Bu nedenle tüm vücuttan yağ yakımı olacaktır. En güzeli de budur.  Egzersiz sadece yağ yakımını sağlamaz, aynı zamanda vücuda yeni yağ hücreleri eklenmesine mani olur.

İdeal olan haftada 3-4 kez 30-45 dakikalık kardio  eğzersizlerinden  herhangi birini yapmaktır. Yeni başladıysanız eğzersize  15 dakika egzersizi hedefleyin,  her gün 5’er dakika artırın.  Uzmanlara danışmadan 1 saatin üzerine çıkmayın.  Yağ yakımı nı hızlandırmak için her zaman yaptığınız  egzersiz lerin yanında  yüksek yoğunluklu ara egzersizler ekleyin.  

Ağırlık çalışmaları da kas kütlesini artırmakla beraber metabolizmayı da  hızlandırır. Ne kadar büyük kasınız varsa , o kadar fazla kalori yakarlar.  Kas kütlesinin fazlalağı enerjik bir yapınız olmasını da sağlar.

 Karın kaslarının oluşma sebebi nedir acaba?

İlk sırayı  beslenme biçiminiz  alır.  Günümüzün  beslenme alışkanlıkları  büyük porsiyonlar, karbonhidrat  ve yağ içeriği yüksek gıdaları tüketmek biçimindedir. Dikkat ederseniz bu şekilde beslenenlerin büyük çoğunluğu genç ve çocuklardır.  Marketler, buzdolaplarımız  karbonhidrat ve yağ oranı yüksek,  besinlerler dolu. Bu şekilde beslenen genç ve çocuklar, yetişkinler aşırı kilolu hatta obez olma yolunda hızla ilerliyorlar. Ondan sonra hergün diyete başlamaya karar ver. 

Ağzınıza  küçük lokmalar alıp, yavaş yavaş çiğneyin. Göreceksiniz ki açlık duygusu bir süre sonra yok olacak ve bu da aşırı yemenizin önüne geçecektir.  Yemek yemeniz 20 dakika sürsün çünkü beyin doyduğuna  20 dakikada karar verir.  Bu yüzden televizyon karşısında , ayak üstünde yemek yemeyin. 

Abur cubur yemekten kaçının. Çerez, cips, şekerleme gibi ürünleri evinize sokmayın.  Abur cubur karın yağlarının en önemli sebeplerinden birisidir.  Çünkü  yemeğin üstüne ekstra kalori almanıza sebep olacaktır.  Şekerli besinler nedeniyle kan şekerinde ani yükselme ve düşüşler gerçekleşecek bu da daha çok acıkmanıza neden olacaktır. 

Günde 5-6 öğün yemek yemek, bir öğünde abartılı bir şekilde yemenizi engelleyecektir. Aynı zamanda sık sık gıda aldığınız için metabolizmanız hızlanacaktır. 

Kahvaltının atlanması göbek yağlanmasına neden olan şeylerden biridir. O yüzden tüm diyetisyenler , uzman doktorlar derki kahvaltı atlamayın. Uyanır uyanmaz kahvaltı edin çünkü, uyandıktan saatler sonra kahvaltı ederseniz vücudunuz açlık uyarısı verir. Enerjiden tasarruf etmek için ise vücud metabolizmayı yavaşlatır ve az kalori harcar.  Buda size karın yağları olarak geri döner. Mutlaka kahvaltı yapın. Hemde uyanır uyanmaz.

Günlük içtiğiniz su, mide yağının yakılması için çok önemlidir. Susuz kalındığında karaciğer fonksiyonlarını yerine getiremeyecek ve yağ yakma sürecinde etkili olamayacaktır. Bol su  içmek yağlı gıdaların etkilerini en aza indirecektir. Bunun yanında zayıflama ya yardımcı olan yeşil çay da tüketilebilir.

Kısa sürede kilo Kaybedeceğinizi Vadeden Diyetleri yapmayın. Bu diyetler vücuda tehlikelidir. Tek yönlü beslenme içerikli yada düşük kalorili olarak önerilirler. Bu diyete dayanmak zor olduğu için ya yarıda bırakılır yada diyet sonrası bırakılınca yine eski kilo alınır.  Emekler boşa gider bu diyette.  Seneler önce protein ağırlıklı diyeti ben yaptım ama zaman içinde kısa sürede aldım. Üstelik tek yönlü beslendiğim için b12 eksikliği meydana geldi. Bide onunla uğraştım.  Bu nedenle sağlığınızı tehdit etmeyecek, hem daha uzun süre uygulayacağınız kalıcı bir kilo kaybettiren Diyetisyenin sizin vücudunuza özel olarak hazırladığı diyeti yapmak en mantıklısı dır. 

Karın yağlarından kurtulmak için sağlıklı beslenmek gerekir. Beyaz pirinç yerine  kahverengi pirinç, yumurta beyazı , kepekli tahıllar, meyveler,  yağsız et ve  tavuk , deniz ürünleri, yağsız süt gibi besinleri tüketmektir. Bu besinler düşük karbonhidrat ve doymuş yağ içerirler.

Yenmemesi gereken gıdalar ise donmuş gıdalar,  pizza, hamburger, unlu gıdalar, kızartmalar,  çeşitli çerez, cips , yağlı etler ve şeker içeren ürünlerdir. Yağ olarak fındık ve zeytinyağını rafine edilmemiş olanları tercih etmeli.  balık yağı da faydalıdır. Yağlar bazı vitaminlerin emilimi için mutlaka gereklidir. 

Bazı kişilerin özellikle erkeklerde karın kısmında büyük bir çıkıntı olur. Bu genelde  aşırı alkol yüzünden olur. Alkol vücudun doğal yağ yakma sürecini yavaşlatır, çünkü karaciğer fonksiyonunu etkiler.  Alkol kalori anlamında çok tehlikelidir. Farkında olmayız bu kadar fazla kalori aldığımızı. Bide içerken aynı anda yeme isteği olduğundan  kalori çifte alınırdı. Alkolü vücut besin olarak kullanamaz o nedenle yağ olarak depolanır.

Stresliyseniz , duygusal yeme ortaya çıkar.  Stresli durumlarda çok yemek yeriz. Bunun yanında hormonal değişiklikler olur bazı hormonlar fazla salgılanır.  Bu değişiklikler metabolizmanın yavaşlamasına da neden olur.

Tuz tercihimiz kaya yada deniz tuzu olmalıdır. Rafine tuzları  tercih etmemelidir. Aşırı tuz tüketimi vücutta su tutulmasına neden olur.    Bununla birlikte, az tuz almak da çok zararlıdır .

 

 

 


Asya

Merhabalar, Sitemizde adı geçen bitkiler, kremler, öneriler ve Fikirler araştırma sonucu edindiğim bilgilerdir. Hiç bir hastalığı teşhis tedavi etmek için geçerli değildir. Teşhis ve tedavi için mutlaka doktora başvurulmalıdır.
Bu Yazıyı Paylaş! Google+! Pinterest!