At Üstünde Yolda Giden Bir Adam…

At Üstünde Yolda Giden Bir Adam…

yılan resmi

At üstünde yolda giden bir adam, çeşme başında uyuyan birisinin ağzına yılan girdiğini gördü. Atlı , uyuyan adama bir kaç değnek vurarak uyandırdı. Ağacın altında çürümüş elmalar vardı. Atlı uyandırdığı adama; ” Bu elmaları ye !” diye emretti. Adam dayak korkusundan o kadar çok elma yedi ki, ağzından geri gelmeye başladı .  kederli adam konuşmaya başladı:

-Ey yolcu! Niçin hiç bir sebep yok iken bana çürük elmaları yedirerek zulmettin? Sana raslamama  ne büyük bir tahilsizliktir. Bir suç ve günah işlemeden, bir dinsize bile bu eziyet yapılmaz.”

adamın böyle beddua etmesine aldırmayan atlı, onu arkasından kovalayarak ovada koşturmaya başladı. o kimse bir müddet ağlaya ağlaya koştu. Nihayet midesi bulandı ve içedekilerin hepsini çıkardı. Bu arada, o yılanda dışarı çıktı. adam yılanı görünce, çokk orktu ve durumu anladı. çektiği sıkıntıları unuttu. Atlıya karşı mahçup olup dedi ki:

– Ey yolcu! Meğer sen, melek gibi bir insan imişsin. Bana Allahü Tealanın bir rahmetiymişsin. Ben ölecekken hayatımı kurtardın. Sen, beni bir anne gibi korurken, ben de senden aslandan kaçar gibi kaçıyordum. Ne mutlu senin yüzünü görebilene, her zaman senin muhitindSana söylediğim kötü sözler hep bilgisizliğim sebebiyledir. Durumu biraz bilseydim, kötü sözlerden sakınırdım. Ey güzel huylu kimse! Lüzumsuz, delice konuşmalırımdan dolayı özür dilerim, beni affet!…

-Atlı da şöyle cevap verdi:

-Eğer sana yılanın karnına girdiğini bildirseydim, zehirden önce seni korku öldürürdü.

Mesnevi’den.

Bu konuda Peygamber efendimiz buyurdu ki:

!İçinizde gizli olan düşmanı anlatsam, yiğitlerin ödü patlar, akıllıların aklı mahfolurdu. Ne gönlünüzde dua edep yalvarmaya , ne oruç tutmaya ve nede namaz kılmaya kuvvet bulamazdınız!…


Asya

Merhabalar, Sitemizde adı geçen bitkiler, kremler, öneriler ve Fikirler araştırma sonucu edindiğim bilgilerdir. Hiç bir hastalığı teşhis tedavi etmek için geçerli değildir. Teşhis ve tedavi için mutlaka doktora başvurulmalıdır.
Bu Yazıyı Paylaş! Google+! Pinterest!