Anne Sütünü Artırmak İçin Neler Yapılmalı

Anne Sütünü Artırmak İçin Neler Yapılmalı

Anne sütü bebekler için mucizevi bir besindir. öyle ki, bebeğiniz ilk 6 ay sadece anne sütü, sonrasında ek gıdalarla birlikte bebeklerini 2 yıla kadar emzirmesi öneriliyor.  Bebek için vazgeçilmez olan bu besinden daha fazla yararlanması için onu çoğaltmak için neler yapılabilir?

Emzirme döneminde  kadının sağladığı sütteki enerjinin büyük bir kısmı, annenin yedikleriyle karşılanır.  Annenin aldığı tüm enerji tümüyle süte dönüşmüyor çünkü vücut dokuları da bir miktar enerjiyi emiyor.

Sağlıklı bir anne 700-800 ml süt salgıladığı esas alındığında, günlük ortalama ekstradan enerji gereksinimi 750 kaloriyi buluyor. Bu miktarın 500 kalorisi yediklerinizden sağlanırken, 250 kalorisi hamilelikte depoladığınız yağlardan karşılanıyor. Bu  da emzirme sırasında aldığınız fazla kiloların, enerjiye daha hızlı dönüsmesine dolayısıyla depolanan yağların erimesine katkıda bulunuyor. Yaradanın kadınlara armağanı buda.

Anne sütünden daha fazla yararlanabilmek için ve sütün besin değerini  ve miktarını arttırmak için  neler yapmalıyız;

  • Bu dönemde diyet yapmamalı ,
  • Anne sütünüzü artıran en önemli besin, sudur. Günde en az 2,5 litre su içmelisiniz, çünkü sütün önemli bir kısmı sudan oluşur.
  • Kalsiyum bakımından zengin olan süt, yoğurt ve peyniri düzenli olarak tüketmelidir anne. 1 tane yumura veya 1 porsiyon etli sebze veya kurubaklagil yemeği yemeyi özen göstermelidir.
  • A vitamininden zengin havuç, yeşil yapraklı sebzeler, kayısı gibi besinleri, beslenme programınınızda sık bulundurmalıdır.
  • Taze sebze ve meyveleri her gün düzenli olarak tüketmelidir.
  • Yemeklerdeki vitaminleri yitirmemek, kansızlığı önlemek için yemeklerle yada yemeğin hemen ardından çay içilmemelidir.
  • Süt , yoğurt, peynir, ayran, et, tavuk, balık, yumurta, sakatatlar, kurubaklagiller, ekmek, tahıllar, mısır, buğday, çavdar, yulaf,  makarna, pirinç, bulgur, çorbalar, un ve undan yapılmış yiyecekler, Tüm sebze ve meyveler, zeytin, yağlı tohumlar, ceviz, fındık, badem, susam, bitkisel sıvı yağlar, soya, margarin, tereyağı, hayvansal yağlar. Tüm gıdalardan düzenli tüketilmesi gerekiyor. Bol ve vitaminli süt üretimi için.

Asya

Merhabalar, Sitemizde adı geçen bitkiler, kremler, öneriler ve Fikirler araştırma sonucu edindiğim bilgilerdir. Hiç bir hastalığı teşhis tedavi etmek için geçerli değildir. Teşhis ve tedavi için mutlaka doktora başvurulmalıdır.
Bu Yazıyı Paylaş! Google+! Pinterest!