Tanrıdan Diledim Bu Kadar Dilek…

Tanrıdan Diledim Bu Kadar Dilek…

kadin-erkek-ask-sevgi

Bu Türkü benimde en sevdiğim türküdür. En sevdiklerim değil en sevdiğimdir baştadır.

Murat Üregen den;

Günaydın dünyanın tüm güzel insanları,

Tanrıdan diledim bu kadar dilek
O yarin yüzünü bir daha görek
Bana kısmet değil dizinde yatmak
Dizinde yatıp da yüzüne bakmak…..

bir kara kasin bir kara gözün
deger dünya malına…

Bu türküyü sanırım çoğunuz duymuşsunuzdur. Ben geçen sene Fethiye’de çalışırken daha önce Güneydoğu Anadolu’da askerliğini yapan bir kaç kişiyle tanıştım. Hemen hepsi bu türküyü o kadar çok seviyorlardı ki neredeyse hergün dinler olduk.
Erzincan yöresine ait bir türkü bu. Özlemin bu denli koyu bir kahve gibi içildiği başka bir türkü yoktur sanırım. Yirmili yaşlardaki ana baba kuzularının nedenini dahi bilmediği bir şeylerin içinde yaşarken dinlediği türküdür bu. Anaya, sevgiliye, eşe, yavukluya hasrettir. Belki de hala sevdiğini söyleyemediği sevgiliye.
Bizler sıcacık yataklaramızda günü geçirip sabah uyandığımızda çayımızı içerken onların bu güzel yurdun bir yerlerinde sessizce söylediği bekleyişin adıdır.
İnsan umudunca hayata tutunur. Hayaller beklenen güzelliklerdir bizi hayata bağlayan.
Bu sabah erkenden kalkıp, kocaman bir kahve aldım yanıma. Bir taraftan bunları yazarken bir taraftan türküyü diniliyorum.
Bizi biz yapan değerlere, erdemli olmaya, yüreğimizi beklentisizce sunmaya, sevgileri paylaşmaya ve her şeyden önemlisi insan olmaya ulaşabilmek için neler yaptığımı, nelerden vazgeçtiğimi ve ruhumu nasıl temizlediğimi düşündüm.
Bu karanlıkta aydınlıklar nasıl gelecek diye de endişem yok. Güneşi bekliyorum. Denizin maviliklerini görebilmek için. Umudunuz hiç kaybolmasın. Adı ne olursa olsun beklentilerimiz bizim kavgamızla olur. Hayatla kavgaysa eğer sonuna kadar.
Unutmayın; BUGÜN BENİM EN GÜZEL GÜNÜM demeyi.
Sevgiler sarsın o güzel yüreğinizi….


Asya

Merhabalar, Sitemizde adı geçen bitkiler, kremler, öneriler ve Fikirler araştırma sonucu edindiğim bilgilerdir. Hiç bir hastalığı teşhis tedavi etmek için geçerli değildir. Teşhis ve tedavi için mutlaka doktora başvurulmalıdır.
Bu Yazıyı Paylaş! Google+! Pinterest!

Tanrıdan Diledim Bu Kadar Dilek… (1 Yorum)

Yorum Yaz

  1. leyla dedi ki:

    en sevdiklerimden . Harika bir türkü.